Ubranie dla kota — czy warto ubierać naszych milusińskich?

Aktualnie w sklepach możemy znaleźć wiele propozycji ubrań, nie tylko dla psów, ale także dla kotów. Choć zima to trudny czas dla zwierzaków to czy powinniśmy zatroszczyć się o ubiór naszych pupili w trakcie chłodniejszych dni? Ubrania dla kota to dobry pomysł czy zbędny gadżet?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że koty to inne zwierzęta niż psy. Mają zupełnie odmienne potrzeby, dlatego wyprowadzanie ich na spacery, szczególnie w mroźne dni nie jest konieczne, a wręcz niezalecane. Dzisiejsze koty mieszkające w blokach, to typowe kanapowce i nie zawsze odczuwają potrzebę wychodzenia poza cztery ściany. Jednak każdy osobnik jest inny — jeśli Twój kot lubi spacery, zadbaj o niezbędne elementy do wyjścia.

Ubrania dla kota — kiedy są niezbędne?

Jeśli Twój pupil należy do nielicznej grupy entuzjastów spacerów, kup mu ubranko na chłodniejsze dni, które nie będzie krępowało jego ruchów. Jeśli zobaczysz, że kot drapie się, miauczy i usilnie próbuje zsunąć z siebie sweterek, natychmiast go rozbierz. Kot musi czuć się komfortowo. Jeśli decydujesz się na odzianie swojego mruczka, a on wyraża aprobatę, zadbaj o to, aby materiał był wysokiej jakości. Istotne by nie drapał, był mięciutki i pozwalający skórze oddychać. Nie zapominajmy, że nasze mruczki mają zazwyczaj grubą sierść, która  dostatecznie zabezpiecza je przed chłodem, więc ubranie nie jest niezbędne. Należy pamiętać, że istnieją rasy, które trzeba ubierać niezależnie od pogody np. nagie sfinksy. Te zwierzaki szybko tracą temperaturę ciała, dlatego oprócz tłustej diety zadbaj o ubranko zarówno na zimne dni, jak i cieplejsze, aby ochronić go przed promieniami UV.  Jeśli zdecydujesz się wziąć kotka na spacer, pamiętaj o jego bezpieczeństwie. Szelki w odpowiednim rozmiarze będą niezbędne, aby Twój mruczek nie uciekł. Nie powinny także w żadnym stopniu uciskać czy krępować ruchów. Zrezygnuj ze smyczy przy obroży, przez to kot może łatwo uszkodzić sobie kręgosłup w odcinku szyjnym.

Ubranka dla kotka — stroje okolicznościowe 

W czasie świąt w sklepach możemy znaleźć mnóstwo opcji sweterków dla kotów z motywem zimowym. Jeśli chcesz, aby Twój milusiński pasował do całej aranżacji, bądź pewny, że czuje się komfortowo. Niektóre koty mogą potraktować to jako zabawę, a pozowanie do zdjęć rodzinnych to dla nich przyjemność. Większość kotów jednak nie lubi tego typu atrakcji. Ubranko szybko ściągnie, a zamiast ustawić się do zdjęcia, pobiegnie bawić się bombkami choinkowymi. Pamiętaj, że to żywa istota, a nie zabawka. Szanuj jego chęć do przebierania lub jej brak. Jeśli bardzo zależy Ci na ubraniu kota w świątecznym stylu np. do zdjęcia, możesz luźno zawiesić mu kokardkę, lub muszkę. Nie zapomnij jej później ściągnąć, aby kot nigdzie się nie zaczepił. To tego typu ozdób będzie przyzwyczajony jeśli na co dzień ma na sobie obroże. Warto więc porzucić tę modę i zadbać o zadowolenie Twojego kanapowca. Nie powinniśmy przedkładać naszej zachcianki nad jego komfort. Ubrania dla kota to w większości przypadków zbędny gadżet, który może mu się nie spodobać. Pamiętaj jednak, że są wyjątki, kiedy okrycie milusińskiego jest niezbędne. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *