Koty po prostu muszą drapać. Drapanie pomaga im rozciągać mięśnie łap oraz ścierać zrogowaciałą warstwę pazurów, co jest istotne dla ich odnowy. W ten sposób oznaczają też swój teren – podczas drapania gruczoły między opuszkami palców kocich łap wydzielają feromony. To bardzo ważne dla ich komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Nasi milusińscy drapią również, by dać upust swojej energii lub silnym emocjom, a także wtedy, gdy doskwiera im nuda.
Lepiej jednak, żeby kocie potrzeby nie odbiły się negatywnie na kondycji twoich mebli. Możesz temu zapobiec, sprawiając sobie drapak dla kota. Dzięki temu zapewnisz także zwierzakowi świetne miejsce do leniuchowania, zabawy i obserwacji otoczenia. Tylko… jaki drapak dla kota właściwie wybrać? Na rynku jest ogrom dostępnych opcji i spore zróżnicowanie cenowe, a ty nie masz pojęcia, który model sprawdzi się najlepiej? Obawiasz się, że kot nie będzie chciał z niego korzystać? Jeśli tak, dobrze trafiłeś – przed tobą lista czterech najważniejszych elementów, które musisz uwzględnić, kupując drapak dla swojego pupila.
1. Stabilność = bezpieczeństwo
Dobry drapak pionowy powinien utrzymać kota, słup (lub słupy) oraz wszelkie dodatkowe elementy. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych kocurów – są ciężkie i drapią bardzo energicznie, więc mogą przesunąć, a nawet przewrócić mały i lekki sprzęt. Zbyt mała średnica słupa i waga całej konstrukcji skutkują chwiejnością, która stwarza zagrożenie dla kota. Poza tym niestabilny gadżet może nie wzbudzić jego zaufania i nie zachęci do korzystania z drapaka.
Podczas zakupów szukaj drapaków z dużą, ciężką i dostatecznie grubą podstawą, która będzie stabilizować konstrukcję. Słup lub słupy muszą być szerokie, a legowiska mieć wystarczająco mocne stelaże. Jeśli zamiast półki zdecydujesz się dać kotu hamak, lepiej, by był raczej naciągnięty niż wiszący – zapewni pupilowi większą stabilność i poczucie bezpieczeństwa. W przypadku drapaka sufitowego zadbaj o dobre przytwierdzenie słupka do podstawy oraz odpowiednią asekurację ze strony sufitu, regulując położenie szczytu drapaka.
2. Wymiary drapaka dla kota
Jeśli masz pod opieką kociątko, mały drapak dla kota nie będzie dobrym wyborem. Maluch szybko urośnie i gadżet wkrótce trzeba będzie wymienić na większy. Lepiej od razu zainwestuj w drapak dostosowany do jego docelowej wielkości – kociak i tak da sobie radę.
Ważne są także wymiary poszczególnych elementów. Pojedynczy słup powinien być tak wysoki, by podczas drapania kot mógł swobodnie stać na tylnych łapach oraz na tyle gruby, by mógł objąć go przednimi. Wszelkie budki, tunele i półki również muszą być na tyle duże, by kot był w stanie się tam wygodnie zmieścić i swobodnie przemieszczać się między elementami drapaka.
Istotne jest przy tym, by akcesoria nie zasłaniały powierzchni do drapania, której rozmiar również ma znaczenie. Zaleca się, by zajmowała ona minimum 40 cm długości oraz 20 cm szerokości. Taka lub większa powierzchnia zapewni kotu wystarczającą ilość miejsca do korzystania z pazurów i umożliwi rozciąganie ciała; może nawet stać się jego legowiskiem. Nie musi to być koniecznie wielki drapak – stosunkowo dużą powierzchnię do drapania mogą mieć także urządzenia zajmujące mniej miejsca.
3. Cena drapaka (czyli trwałość kosztuje)
Na drapaku nie warto oszczędzać. Dobre i trwałe drapaki pionowe kosztują, jednak najczęściej jest to inwestycja na lata. W przeciwieństwie do nich tanie drapaki dla kotów szybko się niszczą i wytrzymują maksymalnie rok. Większa inwestycja w dobrej jakości sprzęt pozwoli uniknąć szybkiej wymiany gadżetu na kolejny, ograniczając wydatki w bliskiej przyszłości.
Bardzo tanie drapaki dla kotów w formie pionowej często mają zbyt cienkie słupy, niewłaściwy materiał na obiciu i chybotliwą konstrukcję. Próba usunięcia lub przestawienia jakiegoś elementu może doprowadzić do jeszcze większej destabilizacji. Takie drapaki mogą się więc nie sprawdzić i nie wzbudzić zaufania kota, stając się bezużytecznym gadżetem. Solidne urządzenie od dobrej firmy zapewni Twojemu pupilowi bezpieczeństwo i stabilność, a jego rozbudowa lub przestawienie elementów nie powinny być problemem.
Jeżeli nie stać Cię na wysoki, sizalowy drapak pionowy, możesz poszukać małego, poziomego drapaka z tektury czy kartonu. W tym przypadku lepiej celować w koszt ok. 100–200 zł; te najtańsze mogą się szybko zniszczyć i okazać zbyt lekkie dla dorosłych kotów. Zaletą tej opcji jest niewielka waga i mobilność – możesz zabrać drapak na wspólny wyjazd lub gdy zostawiasz kota pod cudzą opieką i chcesz, by miał ze sobą coś znajomego.
Dobrej jakości poziomy drapak dla kota, jeśli jest pokryty powierzchnią do drapania z obu stron, umożliwia długotrwałe korzystanie – po zużyciu powierzchni z jednej strony wystarczy przewrócić go na drugą. Alternatywą dla futrzaków preferujących płaskie powierzchnie są też wykładziny i wklejki dywanowe, którymi możesz wyłożyć kocie półki i meble.
4. Preferencje twojego kota
Wybierając urządzenie dla swojego pupila, musisz wziąć pod uwagę jego użytkownika. Drapak dla kota ma się podobać i służyć przede wszystkim jemu. Dlatego poświęć chwilę na poznanie swojego zwierzaka, by nie żałować później niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Obserwuj, czy kot chętniej oddaje się drapaniu płaskich powierzchni (jak np. dywan), czy też pionowych (fotel lub ściana). Dzięki temu dowiesz się, jaki drapak dla kota będzie lepszym wyborem – pionowy czy raczej poziomy.
Jeśli chodzi o legowiska, lepiej nie przesadź z ich liczbą – twój kot wybierze może jedno lub dwa ulubione miejsca, a reszta pozostanie nieużywana. Pamiętaj, że to przede wszystkim urządzenie do drapania. Zamiast kupować niepraktyczny „park rozrywki”, które nie spełni swojej roli, postaw na skromniejszą wersję (np. jeden gruby słup na solidnej podstawie z jednym legowiskiem). W razie potrzeby zawsze możesz rozbudować konstrukcję.
Koty zwykle lubią przebywać tam, gdzie toczy się życie i obserwować otoczenie. Postaw więc drapak w strategicznym miejscu, gdzie dobrze widać, co dzieje się wokół. Niech będzie w miejscu, gdzie w ciągu dnia domownicy spędzają najwięcej czasu, a nie w odizolowanym pokoju.
Bywa też niestety, że mimo przemyślanego zakupu nasz kot nie chce korzystać z drapaka. Jak go do niego przekonać? Jest na to kilka sposobów. Najprościej umieścić drapak tam, gdzie kot zazwyczaj lubi ścierać pazury. Zachętą może też być skropienie drapaka kocimiętką lub obecność dodatkowej zabawki, np. piłeczki na sznurku. Jeśli zwierzak trafił do ciebie jako kociątko, mógł nie zdążyć nauczyć się drapać – pokaż mu, jak i gdzie to robić, i nagradzaj za każde dobre zachowanie.
Jaki drapak dla kota jest najlepszy?
Najlepszy drapak dla kota to taki, który spełnia wszystkie powyższe cechy. Musi być wystarczająco stabilny i wytrzymały, by wytrzymać kocie igraszki, stać w atrakcyjnym dla kota miejscu i mieć dostatecznie dużą powierzchnię do drapania. Im wyższa cena, tym wyższa jakość, jednak nie ma co przesadzać – kot nie potrzebuje wesołego miasteczka. Ważne, by drapak był praktyczny, a twój pupil miał dość miejsca na leżenie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce.
Oczywiście, przy zakupie musisz też brać pod uwagę swój budżet i wielkość dostępnej powierzchni. Na szczęście elementy przeznaczone dla kota możesz umieścić także na ścianie lub w rogu pokoju, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać, a w razie braku miejsca na pionowy drapak skorzystać ze specjalnych mat i desek do drapania. Jakikolwiek model wybierzesz, kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem, jakością, trwałością materiałów i komfortem swojego pupila. Dobrze dobrany drapak i oswojenie z nim kota sprawią, że zwierzak będzie zadowolony, a porysowane meble przestaną być twoim problemem.
Jeśli tak jak my kochasz koty, koniecznie przeczytaj także te artykuły na naszym blogu:
Chcesz podkreślić swoją miłość biżuterią w kocim stylu? Wyraź ją, wybierając jedną z naszych ozdób: srebrny pierścionek Cat Paw lub Cat’s Heart.