Jak wyczyścić srebro? – dbamy o srebrną biżuterię
Jeśli tak jak my jesteś fanem lub fanką srebrnej biżuterii, na pewno chcesz cieszyć się nią jak najdłużej. Niestety, z czasem ulubione błyskotki brudzą się i ciemnieją. Dzieje się tak ze względu na proces utleniania srebra oraz niewłaściwe obchodzenie się z biżuterią. Srebru szkodzi wiele czynników wokół nas, o czym nie wszyscy jego posiadacze wiedzą. Należą do nich m.in. promienie słoneczne, wilgoć, chlorowana woda, kosmetyki i kuchenna chemia.
Nie zdając sobie z tego sprawy, szybko doprowadzamy do momentu, w którym srebrna ozdoba wymaga czyszczenia. Tylko… jak to właściwie zrobić? Jak wyczyścić srebro, by jeszcze bardziej mu nie zaszkodzić? Lepiej zlecić to złotnikowi czy spróbować się tym zająć samodzielnie? Czy domowe sposoby czyszczenia stosowane przez nasze mamy i babcie rzeczywiście działają...?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj go uważnie i wykorzystaj te rady, by poradzić sobie z ciemnym nalotem i utrzymać swoją srebrną biżuterię w dobrej kondycji.
Zostaw to jubilerowi
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie srebra w ręce profesjonalisty. Jubiler najlepiej wie, jak wyczyścić srebro, nie robiąc mu przy tym krzywdy. Podda je czyszczeniu mechanicznemu lub chemicznemu, korzystając ze specjalnych narzędzi i płynów do renowacji biżuterii. Nie tylko dokładnie wyczyści, ale też zabezpieczy Twój ulubiony srebrny pierścionek lub naszyjnik przed szybkim niszczeniem. Jeśli więc chcesz zadbać o delikatną biżuterię lub rodzinną pamiątkę, lepiej nie eksperymentuj, tylko poszukaj dobrego złotnika.
Koszt takiej usługi różni się w zależności od salonu, ilości i rodzaju biżuterii oraz preferowanego czasu realizacji. Nie są to jednak zawrotne kwoty – ceny zaczynają się poniżej 10 złotych, a kończą na kilkudziesięciu. W ramach gwarancji możemy to nawet zrobić za darmo – większość salonów oferuje taką możliwość do 3 lat od zakupu. Warto zatem zachować paragon i zgłosić się z nim do sklepu, kiedy Twój nabytek straci dawny blask.
Użyj środków i materiałów do czyszczenia biżuterii
Jeżeli perspektywa regularnych wizyt u jubilera do Ciebie nie przemawia i wolisz samodzielnie zająć się swoją biżuterią, skorzystaj ze specjalnych środków do czyszczenia i pielęgnacji srebra. Łatwo dostaniesz je zarówno w sklepach jubilerskich, jak i w Internecie. W razie potrzeby zawsze będą pod ręką, a zakupiona ilość wystarczy na wiele razy.
Płyn do czyszczenia srebra
Wśród dostępnych na rynku płynów do czyszczenia biżuterii znajdziemy także preparaty przeznaczone specjalnie do srebra (lub srebra i złota jednocześnie). Taki płyn sprawdza się dobrze wszędzie tam, gdzie ręczne czyszczenie zawodzi lub nie jest wskazane. Cena zależy od ilości i producenta – za najmniejszą buteleczkę (70 ml) najtańszego płynu zapłacisz poniżej 10 złotych.
Działa on samoczynnie, bez konieczności szorowania, docierając także do zagłębień oraz innych trudno dostępnych miejsc. Zawarte w nim substancje nie tylko wyczyszczą, odkażą i odświeżą srebrny wyrób, ale też opóźnią jego ponowne ciemnienie. Efekty działania są wyraźne i bardzo szybkie – wystarczy już kilka minut, by srebro pozbyło się zanieczyszczeń i ponownie błyszczało.
Jak wyczyścić srebro takim płynem? To bardzo proste: wystarczy zanurzyć w nim srebrną ozdobę i zostawić ją tam na krótki czas, a po wyjęciu opłukać ją wodą i delikatnie przetrzeć miękką ściereczką. Kształt większości opakowań umożliwia wygodne włożenie biżuterii do środka, co jeszcze bardziej ułatwia cały proces.

Pamiętaj jednak, by srebrne drobiazgi kąpać pojedynczo, nie hurtem. Nie używaj też tej samej porcji płynu do czyszczenia różnych typów metali – wspólna kąpiel srebrnego wisiorka i złotych kolczyków nie będzie dobrym pomysłem. W takim wypadku najlepiej odlej odpowiednią ilość płynu do innego naczynia.
W płynie do srebra nie powinieneś również zanurzać ozdób z kamieniami organicznymi, takimi jak perła, koral czy bursztyn. Zawarte w nim substancje chemiczne mogą je uszkodzić. Do czyszczenia tego rodzaju elementów użyj innych metod, np. delikatnego płynu do biżuterii sztucznej lub specjalnych ściereczek czy rękawiczek.
Ściereczki i chusteczki do czyszczenia srebra
Alternatywą dla płynu (lub jego uzupełnieniem) może być specjalna ściereczka lub chusteczka do czyszczenia i polerowania biżuterii. W ten sposób możemy szybko wyczyścić lekko zabrudzone ozdoby. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którym spieszy się do wyjścia lub nie mają akurat warunków na użycie płynu.
Ten gadżet dobrze sprawdzi się w codziennej pielęgnacji i czyszczeniu srebra. Impregnowany materiał usuwa brud i nalot oraz nadaje połysk. Jego zaletą jest niski koszt (ceny zaczynają się od kilku złotych za sztukę), prostota i wygoda użytkowania. Ściereczka nie będzie jednak aż tak dokładnym środkiem czyszczącym jak płyn.
Większości dostępnych ściereczek do srebra i innych metali można używać wielokrotnie. Są one najczęściej sprzedawane pojedynczo, ewentualnie w zestawie złożonym z kilku sztuk. Co istotne, nie powinno się ich prać – po całkowitym zabrudzeniu ściereczki należy ją wyrzucić i skorzystać z nowej. Zanim jednak do tego dojdzie, na pewno skorzystamy z niej więcej niż raz.
Na rynku można też znaleźć opakowania chusteczek jednorazowych. Jest ich w zestawie dużo więcej niż zwykłych ściereczek, ale taką chusteczkę od razu po czyszczeniu trzeba wyrzucić. Nie jest to zatem zbyt ekonomiczne (ani ekologiczne) rozwiązanie.

Impregnowane rękawiczki do czyszczenia srebra
Ściereczki do czyszczenia różnych metali mogą również przybrać formę rękawiczek. Zaimpregnowane płynem bawełniane rękawiczki pełnią podwójną rolę. Z jednej strony czyszczą i polerują, z drugiej – chronią biżuterię przed kontaktem ze skórą, zapobiegając jej szybszemu brudzeniu. Można nimi bez obaw czyścić także miękkie kamienie w pierścionkach, kolczykach i wisiorkach.
Podobnie jak ściereczki, takie rękawiczki mogą być używane wiele razy, ale nie powinno się prać. Gdy już całe pokryją się brudem, tracą swoje czyszczące właściwości. Jeśli zabrudzenie dotyczy tylko palców, można po prostu zmienić rękę, ponieważ są impregnowane na całej powierzchni.
Rękawiczki są dostępne w różnych rozmiarach – warto wybrać taki, który będzie najlepiej pasować do Twoich dłoni. Sklepy internetowe sprzedają je parami; koszt jednej pary to zazwyczaj kilkanaście złotych.
Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
Jeżeli szkoda Ci czasu i pieniędzy na jubilera lub profesjonalne środki, możesz użyć produktów, które już masz w domu. Pamiętaj jednak, że efekt nie zawsze będzie satysfakcjonujący. Poza tym żrące składniki domowej chemii mogą zaszkodzić biżuterii, przyspieszając proces utleniania stopów srebra. Dlatego sięgając po pastę do zębów, sól czy sodę, robisz to na własne ryzyko.
Poniżej prezentujemy kilka popularnych sposobów czyszczenia srebra w domu. Niezależnie od metody, jaką wybierzesz, po skończonej pracy zawsze opłucz biżuterię pod bieżącą wodą i osusz ją ostrożnie ściereczką z delikatnego materiału.

Polerowanie biżuterii szmatką
Lekkie zabrudzenie możesz próbować usunąć zwykłą ściereczką. Nie każdy materiał się do tego nada – włókna chusteczek czy kuchennych ręczników mogą pogłębić drobne rysy na biżuterii. Najbezpieczniej jest używać miękkiej szmatki, na przykład z flaneli lub mikrofibry. Podczas czyszczenia nie stosuj zbyt mocnego nacisku i nie wykonuj okrężnych ruchów, by nie porysować wyrobu. Zamiast tego przesuwaj ściereczkę naprzemiennie w przód i w tył.
Mycie wodą i mydłem
Jeżeli nie uda się usunąć nalotu szmatką, sięgnij po mydło. Delikatne mycie kolczyków, łańcuszków i bransoletek za pomocą ciepłej wody z mydłem to podstawa regularnej pielęgnacji biżuterii. Powinna także stanowić wstęp do wszelkich innych metod czyszczenia. Przed użyciem mydła zwróć uwagę na jego skład – musi być łagodne, pozbawione amoniaku i fosforanów.
Czyszczenie srebra pastą do zębów
Bardzo możliwe, że w dzieciństwie mama pokazywała Ci, jak wyczyścić srebro pastą do zębów. Mogła jednak nie wiedzieć, że to dość ryzykowna metoda – łatwo można w ten sposób porysować swoją ozdobę. Żeby zminimalizować to ryzyko, unikaj stosowania past z granulkami oraz szorowania szczoteczką. Wysoka zawartość sodu w paście również ją dyskwalifikuje. Z kolei pasty wybielające pozostawiają na biżuterii trwałe plamy.
Jeśli uda Ci znaleźć pastę spełniającą te kryteria, nałóż ją na szmatkę (ewentualnie miękką szczoteczkę), a podczas pocierania nie naciskaj zbyt mocno. Gdy skończysz, przemyj i osusz wyczyszczony wyrób.

Czyszczenie srebra z użyciem folii aluminiowej
Krytycy czyszczenia pastą do zębów polecają korzystać z innej metody, wymagającej użycia folii aluminiowej. Procedura wygląda następująco: do wyłożonego folią aluminiową pojemnika lub zlewu wkładamy nasze srebro, a następnie zalewamy ją roztworem gorącej wody z solą. Zalecane proporcje to pięć łyżek soli na litr wody; niektórzy sugerują też dodanie do soli sody oczyszczonej. Wtedy do wody wsypuje się po dwie łyżki każdej z tych substancji. Ozdobne przedmioty zostawia się w takiej kąpieli na kilka lub kilkanaście godzin, zależnie od stopnia ich zabrudzenia.
W tym przypadku nie ma ryzyka zarysowania kosztowności przez szorowanie czy pocieranie. Trzeba jednak mieć świadomość, że zarówno w soli, jak i w sodzie znajduje się sód – substancja szkodliwa dla srebra. Może porysować i zniszczyć ten metal oraz kamienie będące elementem biżuterii.
Czyszczenie srebra sokiem z cytryny
Sok wyciśnięty z cytryny również cieszy się popularnością wśród domowych metod czyszczenia srebra. Można go również zastąpić łyżką kwasku cytrynowego rozpuszczonego w gorącej wodzie. Cytrynowy roztwór wcieramy w biżuterię za pomocą miękkiej szmatki (unikaj szczoteczki!). Jeszcze bezpieczniejszą metodą będzie po prostu zanurzenie łańcuszka czy bransoletki w soku lub roztworze na kilka godzin. Po wszystkim wypoleruj biżuterię, umyj ją w wodzie z mydłem i osusz. Ta metoda nie jest jednak polecana w przypadku ozdób z kamieniami – kwas cytrynowy może powodować ich odbarwienie.

Dbaj o biżuterię, by uniknąć czyszczenia!
I jak, świecidełka wyczyszczone? Znów błyszczą jak dawniej? Wspaniale! Na tym jednak nie koniec. Jeśli nie chcesz powtarzać tego procesu zbyt szybko, zadbaj o właściwą ochronę swoich ozdób. Oto kilka pomocnych wskazówek:
- Łazienka to kiepskie miejsce na przechowywanie biżuterii. Lepiej chowaj ją w szczelnym opakowaniu, z dala od światła, wilgoci i dostępu do tlenu – najlepiej w woreczkach strunowych. Jeśli używasz do tego szkatułki albo skrzynki, owijaj biżuterię flanelą lub askamitem.
- Kawałek kredy lub węgla drzewnego w pudełku na biżuterię ograniczy wilgotność i spowolni proces utlenienia srebra.
- Trzymaj drobiazgi osobno, żeby nie wchodziły sobie w drogę i nie rysowały się wzajemnie.
- Zdejmuj pierścionki i bransoletki w wyjątkowo słoneczne dni, a także podczas wizyty na basenie, jedzenia rękami, pracy w ogródku czy gotowania. Do snu również kładź się bez niej.
- Jeżeli szykujesz się do wyjścia, załóż biżuterię już po aplikacji perfum, kremów i innych kosmetyków – inaczej przyspieszą jej matowienie.
Pamiętając o tym wszystkim, Twoja kolekcja będzie bezpieczna i zachowa swoje piękno na długo. A jeśli marzy Ci się jej powiększenie lub szukasz prezentu dla bliskiej osoby, zapraszamy do naszego sklepu! Skoro wiesz już, jak wyczyścić srebro i o nie dbać, śmiało oddamy nasze kocie błyskotki w Twoje ręce.
Zobacz również: