Czy srebro rdzewieje? Srebrna biżuteria i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Która z nas nie lubi srebrnej biżuterii? Jest idealnym dopełnieniem wielu stylizacji, to dodatek klasyczny i szykowny. Biżuteria jest piękna, ale tylko wtedy kiedy jest zadbana – poczerniałe elementy nie będą wyglądać efektownie. Czy srebro może zardzewieć? Co wpływa na wygląd naszych błyskotek? Dowiedź się, jak o nie dbać, by wyglądało pięknie przez długie lata!Co wpływa na wygląd srebrnej biżuterii? – czy srebro rdzewieje?

Co wpływa na wygląd srebrnej biżuterii? – czy srebro rdzewieje?

Uwielbiamy błyskotki! Zaniedbane srebro nie wygląda jednak atrakcyjnie. Niestety, wiele czynników wpływa na to, że nasza biżuteria może stracić swój pierwotny blask. Dlaczego może się tak dziać? Wiele osób mówi, że ich srebro rdzewieje – jest to jednak przekonanie błędne. Srebro jest jednym z metali, które są stosunkowo odporne na korozję i nie rdzewieją tak, jak żelazo czy stal. Nie zawiera bowiem żelaza ani innych składników podatnych na powstawanie na nich rdzy. Na naszej srebrnej biżuterii często możemy jednak zaobserwować ciemne ślady – jest to całkowicie naturalne zjawisko, które powstaje w wyniku kontaktu z wilgocią czy kosmetykami. Na szczęście jest to proces, który możemy naprawić, aby nasze świecidełka znowu wyglądały jak nowe.

Czy srebro rdzewieje?

Dlaczego srebro czernieje?

Z pewnością spotkałaś się z tym, że srebrna biżuteria, szczególnie ta nienoszona, pokrywa się matowym, lekko czarnym osadem. Procesy korozji srebra mogą prowadzić do powstania substancji, takich jak srebrny siarczan, srebrny chlorek lub srebrny tlenek. Należy pamiętać, że nie jest to kwestia jedynie estetyczna, ale długotrwałe poddanie korozji może nieodwracalnie uszkodzić nasze świecidełka. Nie jest to jednak proces tak szybko postępujący, jak rdzewienie metali. Aby jak najdłużej zachowało swój piękny wygląd, należy pamiętać o paru zasadach. Srebro przede wszystkim nie lubi wilgotnego środowiska. Nie przechowuj jej więc np. w łazience. Jak przechowywać srebrną biżuterię? Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiednią szkatułkę. Poznaj także sprawdzone porady od Cat Paw. Ciekawym sposobem na pozbycie się wilgoci jest użycie produktów, które ją pochłaniają np. poprzez wsypanie ryżu do woreczka, w którym trzymasz pierścionki, łańcuszki czy kolczyki. Unikajmy także kontaktu srebrnej biżuterii z promieniowaniem słonecznym – pozostawienie jej na nasłonecznionym parapecie lub w szklanej szkatułce nie jest dobrym pomysłem. Aby nasza biżuteria nie czerniała… nośmy ją jak najczęściej! Nie dość, że będzie dopełniała nasze stylizacje i cieszyła oczy, to proces jej niszczenia zostanie zdecydowanie spowolniony. Koniec z wyciąganiem srebrnych błyskotek jedynie na wielkie wyjścia – codziennie czujmy się pięknie. Warto chronić ją także nie tylko od czernienia, ale także uszkodzeń mechanicznych. Srebro to materiał stosunkowo miękki, który jest podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania. Najlepiej każdy z elementów Twojej biżuterii przechowywać osobno, aby zmniejszyć ryzyko wzajemnego rysowania. W tym celu należy użyć specjalnych woreczków lub po prostu woreczków strunowych. Dobrym pomysłem jest także układanie jej na miękkich materiałach takich jak bawełna czy flanela np. w szkatułce.

Dlaczego srebro czernieje?

Aby cieszyć się piękną biżuterią, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najlepiej, aby ściągać swoje świecidełka do kąpieli lub innych okoliczności, kiedy moczymy swoje ciało. Chlorowana woda w basenie lub słone morze nie jest najlepszym towarzyszem srebra. Szkodzić mogą jej także inne substancje np. kosmetyki czy perfumy. Ściągaj ją również w momencie, kiedy idziesz spać – podczas snu nietrudno o przypadkowe zerwanie jej i uszkodzenie. Podobnie ma się sytuacja podczas wykonywania aktywności fizycznej. Ściągnij ją, kiedy wybierasz się na siłownię, czy podczas sprzątania.

Jak oczyszczać srebrną biżuterię?

Srebro jest metalem szlachetnym i stosowanym w biżuterii ze względu na swoją trwałość, odporność na korozję i wysoką wartość estetyczną. Srebro próby 925, z którego wykonana jest biżuteria CatPaw to doskonały materiał, jednak jak każde inne srebro, z czasem może pokryć się czarnym osadem. Mimo tego, że może sczernieć w prosty sposób można przywrócić jej pierwotny blask.

Pasta do zębów do czyszczenia srebrnej biżuterii

Pasta do zębów – jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na oczyszczenie srebra jest właśnie pasta do zębów (najlepiej bez substancji wybielających). Nałóż ją na bawełnianą ściereczkę lub miękką szczoteczkę i delikatnie pocieraj biżuterię. Spłucz całość ciepłą wodą i dokładnie osusz. Inne sprawdzone domowe sposoby, to:

  • Soda oczyszczona – użyj mieszanki sody oczyszczonej z wodą, aby utworzyć pastę. Nałóż pastę na biżuterię i delikatnie wmasuj w srebrne elementy. Następnie spłucz i osusz.
  • Mleko z octem – w takiej mieszance możesz moczyć swoje świecidełka kilka godzin, a zyskają piękny, nowy blask. To sposób, którego używały już nasze babcie, czy oczyścić swoje drogocenne świecidełka.
  • Sól i folia aluminiowa – w garnku umieść kawałek folii aluminiowej, a na niej umieść srebrną biżuterię. Następnie posyp srebro solą i zalej wrzącą wodą. To spowoduje reakcję chemiczną, która usunie osad z biżuterii. Po kilku minutach wyjmij biżuterię i osusz.
  • Specyfiki do czyszczenia – w wielu sklepach jubilerskich możesz zaopatrzyć się w substancje do czyszczenia srebrnej biżuterii. Są to zazwyczaj płyny, pasty lub specjalne ściereczki.

Więcęj o tym jak wyczyścić srebro domowym sposobem przeczytasz w naszym poprzednim artykule. Ważne jest, aby srebrną biżuterię czyścić regularnie. Dzięki temu osad nie będzie wżerał się mocno w kruszec. Uważajmy jednak na biżuterię, która posiada dodatkowe elementy, takie jak kamienie i kryształy. Niektóre z metod domowego usuwania czarnego osadu może najzwyczajniej je uszkodzić, odbarwić lub porysować. W takim przypadku warto oddać biżuterię w ręce specjalisty – jubilera. Usługi czyszczenia nie należą do kosztownych, za to efekt jest zdecydowanie wart zachodu. Dzięki temu możesz cieszyć się piękną i zadbaną biżuterią każdego dnia.  

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *