Darmowa dostawa powyżej 200 zł!

Adopcja kotów: 10 kroków, które pomogą Ci przygotować się na nowego członka rodziny



Adopcja kotów staje się coraz bardziej popularna. Posiadanie mruczka w swoich czterech ścianach to marzenie wielu osób. Jest to jednak poważna decyzja, która wiąże się z wieloma zastępstwami i zobowiązaniami.  Jesteś ciekawy, jak wygląda adopcja kota krok po kroku i jakie działania należy wdrożyć przed adopcją, aby przygotować się do nowego etapu jak najlepiej? Poznaj 10 kroków, dzięki którym przyjęcie mruczka pod swój dach stanie się łatwiejsze dla Ciebie i nowego pupila.

Adopcja kotów – jak przygotować się na nowego pupila?

Choć sam proces adopcji kota nie jest trudny, warto wiedzieć, jak przygotować się na przybycie mruczka do nowego domu. Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, w której będzie teraz mieszkał. Abyś mógł przygotować się jak najlepiej, przedstawiamy 10 punktów, które pomogą Ci przejść ten etap gładko. O czym należy pamiętać?

1. Wybierz pupila dopasowanego do Twojego stylu życia

Koty do adopcji są różne. Stare, młode, pełne energii i te przygaszone, pokrzywdzone przez los. Zastanów się, ile czasu jesteś w stanie mu poświęcić w ciągu dnia. Zastanów się, jakie warunki jesteś w stanie mu zagwarantować. Młody, rozbrykany kot z pewnością nie odnajdzie się w mikro kawalerce. Nie kieruj się wyglądem mruczka – w końcu każdy z nich jest piękny!

2. Oceń swoje możliwości finansowe

Adopcja czworonoga to bardzo poważna decyzja. Choć wielu z nas marzy o zwierzątku w domu, powinniśmy jasno ocenić czy jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić. Najprostszym sposobem jest zaplanowanie kosztów – kot to nie tylko wydatek na karmę. Trzeba przygotować się na wszelkie okoliczności np. wizytę u weterynarza, leki, szczepienia czy środki na kleszcze. Często okazuje się, że posiadanie kota nie jest takie tanie, dlatego bądźmy odpowiedzialni i dokładnie oszacujmy czy nas na to stać. 


3. Zaplanuj każdą okoliczność

Życie bywa przewrotne – warto więc zaplanować scenariusze, które mogą Ci się przytrafić. Weźmy pod uwagę, czy podczas naszej nieobecności (np. podczas wakacji, delegacji bądź nagłych przypadków np. pobytu w szpitalu) ktoś z naszych bliskich będzie mógł się zaopiekować kotkiem. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy mruczek zostaje sam na kilka dni, co gorsza bez jedzenia. 

4. Poszerzaj swoją wiedzę

Posiadanie zwierzęcia to ciągła nauka. Warto więc czytać o kotach ze sprawdzonych źródeł. Cennym źródłem informacji są także wolontariusze ze schroniska. Jeśli zdecydujesz się na konkretnego kotka, na pewno chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami na jego temat np. jakie ma przyzwyczajenia, co lubi, a czego warto unikać we wspólnym życiu – warto więc nie omijać wizyt przed adopcyjnych. Nauka tego, co lubi, a co nie będzie trwała jeszcze długo, dlatego bacznie obserwuj jego zachowania także po powrocie do domu.

5. Przygotuj się do procesu adopcyjnego

A więc wybrałeś kota, który już niedługo będzie Twoim współlokatorem. Nadchodzi czas na dopięcie wszelkich formalności. Przed podpisaniem umowy adopcyjnej kota potencjalni opiekunowie przechodzą proces mający na celu wybranie dla nich zwierzęcia oraz upewnienia się, że nowi właściciele będą w stanie zagwarantować kotu dobre warunki życia. Po odbiór kota należy zgłosić się z własnym transporterem. 


6. Bądź gotowy na formalności

Jeśli przeszedłeś pomyślnie proces rekrutacyjny, ostatnim krokiem jest podpisanie umowy adopcyjnej. Zwykle możemy w niej znaleźć następujące elementy:

  • dane osobowe opiekuna 
  • adres, pod którym będzie przebywało adoptowane zwierzę,
  • dane kontaktowe opiekuna 
  • zobowiązanie opiekuna do zapewnienia zwierzęciu optymalnej dla jego potrzeb opieki,
  • zobowiązanie opiekuna do powiadomienia schroniska w przypadku poważnej choroby, śmierci lub zaginięcia zwierzęcia,
  • zobowiązanie opiekuna do poddania zwierzęcia kastracji lub sterylizacji, w przypadku, gdy zabieg nie został wykonany w czasie jego pobytu w ośrodku. 

7. Przygotuj wyprawkę

Udało się! Kot już niedługo trafi w Twoje ręce. Czas wybrać się do sklepu i zaopatrzyć się w najważniejsze elementy wyposażenia dla Twojego kota. Miski, zabawki, karma i wiele innych. Nie wiesz, jak powinna wyglądać wyprawka dla kota? Zapoznaj się z listą najpotrzebniejszych rzeczy dla naszych kociaków, a dzięki niej stworzenie przyjaznej przestrzeni dla kociaka będzie łatwiejsze.

8. Zabezpiecz balkon i okna

Twoje mieszkanie musi być dla Twojego nowego współlokatora przede wszystkim bezpieczne. Największym zagrożeniem mogą być okna i balkony, przez które koty mogą uciec, a w przypadku wyższych pięter wypaść i zrobić sobie krzywdę. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób samodzielnie zabezpieczyć balkon dla kota, aby był bezpiecznym miejscem do odpoczynku dla mruczka. 

9. Umów mruczka do weterynarza

Kontrolna wizyta u weterynarza na pewno przyda się Twojemu nowemu pupilowi. Choć schroniska dbają o zwierzaki, warto przyjrzeć się mruczkowi indywidualnie. Musimy pamiętać także o zapisie w umowie adopcyjnej, który podkreśla, że opiekun zobowiązuje się do poddania zwierzęcia kastracji lub sterylizacji.

10. Skup się na wspólnym czasie

Na koniec, naszym zdaniem, jeden z najważniejszych punktów – uważność dla kota. Mruczek z czasem stanie się naszym przyjacielem, dlatego nie zaniedbujmy aspektu budowania z nim relacji. Koty są towarzyskie i potrzebują kontaktu z człowiekiem. Zadbaj o to, abyś miał wystarczająco dużo czasu na zabawę, głaskanie i interakcję z kotem, a z pewnością odwdzięczy Ci się dużą dawką miłości. 


Zobacz również:

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem