Kocimiętka dla kota – jak działa i co trzeba o niej wiedzieć?

Kocimiętka dla kota jest powszechnie znana. Każdy opiekun czworonożnego mruczka nie raz słyszał o niej. Jest to roślina, której olejki eteryczne wpływają na kota w bardzo charakterystyczny sposób – pobudzają go, sprawiają, że tarza się na podłożu, drapie i głośno mruczy. Dlaczego kocimiętka tak działa na koty i jakie ma dokładnie na nie wpływ? Czy kocia mięta jest bezpieczna dla zwierząt? Dowiedź się z poniższego tekstu.

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, do której należą również popularne w kuchni zioła, takie jak mięta, melisa oraz bazylia. Dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym znana jest z charakterystycznego wpływu na zachowanie kotów. To ciekawe zjawisko, szczególnie gdy przyglądamy się, co nasz mruczek wyczynia po kontakcie z tą rośliną. Głównym związkiem aktywnym w kocimiętce jest nepetalaktol. Jednak nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę w ten sam sposób, a reakcje mogą mieć różny stopień intensywności. Niektóre z nich wpadną w ogromną euforię, dla innych (rzadziej) będzie ona zupełnie obojętna. Co ciekawe, kocimiętkę wykorzystuje się także w medycynie – jako środek uspokajający i przeciwbólowy. Najczęściej przyjmuje się ją w postaci naparu z liści rośliny, podobnie jak np. melisę.

Jak działa kocimiętka?

Działanie kocimiętki – jak wpływa na zachowanie kota?

Kocimiętka działa na koty przede wszystkim za sprawą substancji chemicznej zwanej nepetalaktol, która znajduje się w liściach, łodygach i nasionach tej rośliny. Jest to związek, który na mruczki działa psychoaktywnie. ​​Reakcja na zapach kocimiętki trwa u kota od kilku do kilkunastu minut i często potrafi zaskoczyć właściciela. Po tym czasie zwierzę traci nią zainteresowanie. Ciekawostką jest, że kocimiętka działa również na inne ssaki np. na psy, jednak ich zachowania nie są aż tak wyraźne i intensywne jak w przypadku kotów.

Poszczególne reakcje na kocimiętkę świadczą o tym, że uaktywnia ona wiele instynktownych kocich zachowań, takich jak zabawę, popęd seksualny, apetyt czy instynkt łowiecki. Co ciekawe, węch ludzki nie czuje intensywnego zapachu kocimiętki – feromon ten jest bezwonny, dlatego jego działanie odbierane jest przez koty narząd Jacobsona, a nie komórkę węchową. Najsilniej jej wpływ zaznacza się u kotów w okresie rozrodczym. Zarówno koty starsze, jak i kocięta przed trzecim miesiącem życia reagują na kocimiętkę słabiej lub w ogóle. Jakich reakcji możemy się spodziewać po kontakcie naszego mruczka z kocią miętą?

  • Ocieranie się – to chyba jedno z najczęstszych zachowań, jakie możemy zaobserwować, gdy kot poczuje kocimiętkę. Ociera się on o samą roślinę, ale także o podłoże oraz przedmioty i ludzi, którzy znajdują się w pobliżu. Podczas silnych reakcji kot może nawet tarzać się po podłodze, a najczęściej dywanie (przedmiocie, który ma określoną strukturę).
  • Euforia – duża aktywność jest typową oznaką kontaktu z kocimiętką. Kot zazwyczaj ma dużo energii, biega, skacze i w ogólnym wrażeniu wszędzie go pełno. 
  • Charakterystyczne odgłosy – jedno jest pewne. Kota, który poczuł kocimiętkę, z pewnością usłyszysz. Może być to głośne mruczenie lub miauczenie bez powodu. 
  • Zabawa rośliną – jeśli masz kota, kocimiętka nie będzie rośliną, która przetrwa długo w pożądanym stanie wizualnym. Dlaczego? Koty uwielbiają się bawić jej listkami, obgryzać je, tarzać się w niej, a także kopać łapkami w ziemi, w której stoi. Może to wyglądać, jakby mruczek chciał na roślinę zapolować.
  • Roztargnienie – część kotów zareaguje na kocimiętkę w mniej entuzjastyczny sposób, a za to będzie dla nich sposobem na zrelaksowanie. Często do tego stopnia, że przez parę minut mruczek może wydawać się otumaniony i nieobecny. Nie jest to jednak powód do niepokoju, po paru minutach ten stan powinien minąć.
  • Agresja – nie na każdego czworonoga kocimiętka zadziała w sposób pozytywny. Niektóre z nich wykazują zachowania agresywne, drapią, a także mogą zaatakować innego kota.
Kocimiętka dla kota

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?

Zdaniem weterynarzy kocimiętka z założenia nie jest dla kotów szkodliwa. Może jednak wywoływać problemy trawienne po zjedzeniu większej ilości jej listków. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ w większości przypadków, kot traci nią zainteresowanie po kilku minutach. Należy jednak bacznie obserwować zachowania kota podczas “inhalacji” kocią miętą. Niektóre z nich po takiej aromaterapii wykazują zachowania agresywne, na co należy szczególnie uważać, jeśli w pobliżu znajduje się inne zwierzę bądź dzieci. Zazwyczaj jednak ma ona wpływ działający na mruczka w sposób relaksacyjny. Kiedy stosować kocimiętkę? Jest to sposób, aby:

  • zachęcić zwierzę do zainteresowania się nowym przedmiotem dla niego przeznaczonym np. drapakiem, legowiskiem lub innym uspokoić kota w sytuacji stresowej (często podróży),
  • zrelaksować kota po wizycie u lekarza weterynarii,
  • załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami.

Doniczkę kocimiętki lub jej nasiona bez problemu kupisz w większości sklepów zoologicznych. Warto zapytać o nią także w kwiaciarniach i na targowiskach. Sama roślina w doniczce postawiona w mieszkaniu będzie miała wpływ na zachowania kota. Jeśli zależy Ci, aby była to roślina nie tylko dla kota, ale także ciesząca Twoje oko, musisz liczyć się z tym, że mruczek podczas zabawy nią, może ją zniszczyć. Możesz także pójść o krok dalej i wykonać dla niego zabawkę z kocimiętką w środku. Wystarczy, że wysuszysz parę liści kociej mięty lub kupisz jej susz w sklepie zoologicznym, lub zielarskim. Tak przygotowane liście najlepiej zawinąć w kawałek papieru lub folię aluminiową i stworzyć z niej kulkę. Następnie zawiń ją w skrawek materiału i zszyj lub zawiąż mocno za pomocą sznurka. Dzięki temu, gdy aromat kocimiętki zwietrzeje, łatwo dosypiesz suszu rośliny. Możesz kupić ją także w sklepach zoologicznych lub przez internet, jednak gwarantujemy, że tworzenie jej jest także doskonałą zabawą. Jedno jest pewne – taka zabawka z pewnością sprawi Twojemu kotu wiele frajdy.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *