Jak samodzielnie zabezpieczyć balkon dla kota?

Wiosna już za rogiem,  więc coraz chętniej otwieramy szeroko nasze okna i balkony, wpuszczając powiew świeżego powietrza. Należy jednak pamiętać, że nasze pupile równie ochoczo pragną zaznać odrobiny słońca. Takie odwiedziny naszego kota na balkonie mogą skończyć się tragicznie, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować odpowiednio przestrzeń. Jakie rozwiązania zastosować, by zabezpieczyć balkon dla kota? 

Zabezpieczenie balkonu dla kota – jak zrobić to dobrze? 

Jako kochający właściciele kotów, chcemy zrobić wszystko, aby ich życie było szczęśliwe, a przede wszystkim bezpieczne. Niestety, balkony mogą stwarzać dla kota zagrożenie. Dlaczego? Jak wiadomo, kot to urodzony łowca – wystarczy wścibska mucha, czy przelatujący ptak, by nasz mruczek ruszył do ataku. Zabezpieczenie balkonu jest szczególnie ważne w okresie wiosenno/ letnim, kiedy chętnie wietrzymy nasze pomieszczenia i zostawiały otwarte drzwi balkonowe. Koci instynkt, nie pozwala naszemu futrzakowi ocenić wysokości, a co za tym idzie niebezpieczeństwa, które niesie wyskoczenie z balkonu, nawet z niskiego piętra. 

Niestety, wbrew popularnemu powiedzeniu, koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Aby zapobiec przykrym sytuacjom, zaginięciom, kontuzjom kota, czy nawet śmierci warto przygotować balkon na lato w taki sposób, by Twój mruczek mógł swobodnie odwiedzać balkon. W tym celu świetnie sprawdzą się siatki balkonowe, które uchronią kota od upadku. Jakie zabezpieczenie najlepiej wybrać?

Rodzaje siatki zabezpieczającej na balkon

Mogłoby się wydawać, że aby zabezpieczyć balkon, wystarczy powiesić znalezioną w sklepie siatkę. Nic bardziej mylnego – wybór siatki balkonowej to nie lada wyzwanie, które należy dobrze przemyśleć przed zakupem i dostosować do temperamentu naszego pupila. Jakie rodzaje siatek możemy znaleźć w sklepach?

Siatka ala rybacka – zabezpieczenie balkonu

Jedną z najbardziej popularnych siatek do zabezpieczania balkonu jest ta, przypominająca sieć rybacką, zwana także siatką polietylenową. Jest wykonana ze stosunkowo miękkiego materiału o wielkości oczek ok. 4 cm x 4 cm. Jest polecana szczególnie dla spokojnych kotów. Choć jest odporna na warunki zewnętrzne i drapanie pazurami, jest stosunkowo najmniej wytrzymała, w porównaniu do innych tego typu zabezpieczeń. Jest także jedną z tańszych opcji. 

Siatka usztywniana – zabezpieczenie balkonu

Siatka usztywniana to nic innego jak siatka powyżej, natomiast różnica polega na tym, że cienki drut został otoczony miękkim materiałem. Daje to dodatkowe wzmocnienie przed uszkodzeniami, a równocześnie nie stwarza zagrożenia dla kota poprzez zranienie. Okaże się lepszym wyborze przy bardziej żywiołowym kocie.

Siatka metalowa – zabezpieczenie balkonu

To zdecydowanie najbardziej odporna na zniszczenia siatka. Za jakością idzie także cena i jest najdroższą z wymienionych opcji. Siatki z ocynkowanego drutu są odporne na kocie zęby i pazury. Po sztywnej siatce kot może się także wspinać pod warunkiem, że jest ona zabezpieczona także w górnej części zadaszenia balkonu, dlatego idealnie sprawdzi się dla kotów lubiących wspinaczkę. Zdecydowanie jest to wybór najbardziej kosztowny. Demontaż zajmuje sporo czasu, więc nie poleca się zakładać jej w miejscach, które stanowią drogę ewakuacji.

Moskitiera do drzwi balkonowych

Niestety – nie każdy balkon ma zadaszenie, co uniemożliwia rozłożenie standardowych siatek. Istnieje możliwość przymocowania siatki do ścianek bocznych balkonu, natomiast i to nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo Twojego kota, przemyśl założenie siatki typu moskitiera przy wejściu na balkon. Zasłonięcie drzwi balkonowych ukróci mruczkowi spacery, a Ty nie będziesz obawiać się o to, że coś może mu zagrozić. 

Jak zamontować siatkę balkonową dla kota?

Kiedy wybierzemy już odpowiednią siatkę na balkon dla kota, warto zastanowić się, w jaki sposób zamontować ją na swoim balkonie. Miękkie siatki typu rybackiego, czy te usztywniane posiadają w zestawie komplet haczyków do zamontowania na ścianie oraz suficie – nic trudnego, z pewnością poradzisz sobie bez zestawu majsterkowicza. Pamiętaj jednak o odpowiednim naciągnięciu siatki – zbyt luźno zawieszona może sprawić, że kot się w nią po prostu zaplącze, co także może stwarzać dla niego zagrożenie. Jeśli wybierzesz opcję metalową, najlepiej okaże się, że do montażu niezbędne będzie wywiercenie kilku otworów. W takiej sytuacji radzimy poinformować o tym administrację budynku. 

Balkon przyjazny kotom

Jeśli nasz balkon jest zabezpieczony przed wyskoczeniem naszego futrzanego pupila, warto urządzić na nim przestrzeń w dogodny dla niego sposób. Pamiętaj, że zagrozić mu może nie tylko wysokość balkonu, ale także to, co się na nim znajduje. Nie sadź na balkonie roślin z poniższej listy, aby uniknąć zatrucia kota: Lilie, Żonkile, Hiacynty, Monstery, Begonie, Angel Trumpet, Bromelia, Oleandry, Ivy, Podwojniki. Teraz pozostało przygotować mu wygodne legowisko i obserwować jak zadowolony wyleguje się długimi godzinami na słońcu. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *