Ile żyją koty? – ciekawostki związane z życiem kota
Koty to bardzo intrygujące zwierzęta. To indywidualiści chodzący swoimi ścieżkami o swoistym uroku, który skradł serce niejednego człowieka. Koty mimo swego zdystansowania i pewnego wyrachowania są niezwykle sympatycznymi stworzeniami, które słyną z długowieczności. Ile żyją koty? – rekordzista żył ponad 38 lat! Ale nie tylko ich długość życia jest zaskakująca. Ciekawostek na ich temat jest całkiem sporo i warto je poznać, by lepiej poznać i zrozumieć kocią naturę.
Zobacz także: koszulki z Grzybokotem, które musi mieć każdy prawdziwy fan kociaków!
Ile żyją koty? – długość kociego życia
Udzielając odpowiedzi na pytanie jak długo żyją koty należałoby wskazać czynniki determinujące długość ich życia takie jak rasa, geny i podatność na choroby, stopień zadbania, aktywności fizycznej oraz dieta, jak również kastracja czy sposób życia (na wolności lub w domowych warunkach).
Ileżyje kot? Przeciętnie kilkanaście lat. Najdłużej żyją koty w warunkach domowych, które były poddane zabiegowi sterylizacji. Wówczas potrafią dożyć 20 lat, a nawet 38 – jak wspomniany już rekordzista (kotka o imieniu Kremowy Ptyś). Zabieg sterylizacji przedłuża kocie życie o połowę w przypadku osobników płci męskiej oraz o jedną trzecią w przypadku kotek.
Miano długowiecznych kotów mają koty rosyjskie niebieskie, syjamskie, brytyjskie, a także persy. Dwie pierwsze rasy żyją około 20 lat, a pozostałe – około 17-18 lat.
Koty to fascynujące zwierzęta – ciekawostki dotyczącego ich życia
Warto zaznaczyć, że koty są najbardziej popularnym zwierzęciem domowych na świecie – jest ponad 500 milionów kotów domowych. Poza tym koty domowe mają 95,6% wspólnego składu genetycznego z tygrysami oraz wiele wspólnych zachowań takich jak znakowanie zapachem czy też śledzenie ofiar.
Poza tym koty przesypiają dwie trzecie doby. Kocury są lewołapkowe, a kocice prawołapkowe. Rude koty są zwykle samcami, z kolei trójkolorowa sierść występuje niemal zawsze u kotek. Ciekawostką może być również to, że koty wydają ponad 100 różnych dźwięków, podczas gdy psy mogą ich wydawać około 10. Dodatkowo odciski kocich nosów są unikalne, podobnie jak linie papilarne w przypadku człowieka.
Koty mruczą w towarzystwie człowieka, by się z nim komunikować. Mogą zmieniać swoje miauczenie, aby manipulować człowiekiem. Często naśladują ludzkie dziecko, kiedy potrzebują jedzenia. Natomiast dla człowieka kocie mruczenie działa uspokajająco i łagodzi ból. Według badań właściciele kotów rzadziej (o 20%) zapadają na zawał serca i udar, są też bardziej odporni na infekcje dróg oddechowych i szybciej zdrowieją. Koty potrafią też wyczuć chorobę u swojego właściciela.
Co ciekawe, koty ocierają się o swoich właścicieli raczej nie z miłości do nich, a dlatego, że znaczą w ten sposób swój teren. Zwierzęta te często przynoszą swoim właścicielom różne zdobycze – martwe myszy czy ptaki, by pokazać im, że są kiepscy w polowaniu.
Warto też wspomnieć, że koty są obdarowane szczególną wrażliwością na drgania. Z tego też względu większość kotów potrafi wyczuć nadchodzące trzęsienie ziemi blisko kwadrans wcześniej.
Koci grzbiet jest bardzo elastyczny, ponieważ składa się z aż 53 luźno ze sobą połączonych kręgów. Dla porównania ludzki kręgosłup ma jedynie 34 kręgi.
Dlaczego kot zawsze spada na 4 łapy?
Koty potrafią wyjść bez szwanku z upadku z dosyć dużej wysokości, a to dzięki odruchowi wyprostnemu – stąd powiedzenie, że kot zawsze spada na 4 łapy. Ponadto przeciętny kot potrafi skoczyć na wysokość równą jego sześciokrotnej długości. Z drugiej strony zwierzęta te mają problem ze schodzeniem z drzew, na które szybko i bez problemów się wspinają. Dzieje się tak, ponieważ koty mają haczykowate pazurki wygięte tylko w jedną stronę – utrudnia im to choćby schodzenie z drzewa.
Kocie wąsy (wibrysy) są specyficznym narządem o wyjątkowym działaniu. Pomagają kotu w orientacji w terenie – za ich pomocą ocenia on odległość, poprawiają jego orientację w ciemnościach, ostrzegają przed zbliżającym się zagrożeniem. Informacje zdobyty za pomocą wibrysów są dla kota często ważniejsze niż te pozyskane za pomocą zmysłu wzroku.
Warto przy tym dodać, że koty nie widzą tego, co znajduje się przed ich nosem. Są dalekowidzami. Ponadto nie odczuwają słodkiego smaku. Posiadają dodatkowy zmysł – będący połączeniem węchu i smaku (tzw. organ Jacobsona – służący głównie do odbierania feromonów).
Jeśli nie jest Ci obojętny los bezdomnych kotów i psów w Polsce, dołącz do naszej akcji!
Zamów dowolną biżuterię z naszego sklepu, a 50% zysków ze sprzedaży przekażemy na jedzenie i opiekę medyczną dla zwierząt w schroniskach!
Zobacz również: