Dla miłośnika kotów jest to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych dźwięków na świecie. Zrelaksowany, zadowolony kot… to jest pierwsza myśl która przychodzi nam do głowy kiedy słyszymy kocie mruczenie. To jest odbierane przez nas jak coś w rodzaju kociego uśmiechu. Koty najczęściej mruczą gdy są głaskane, zrelaksowane i zadowolone. Mruczą kociaki i koty dorosłe, koty rasowe oraz dachowce. Przyjrzyjmy się bliżej, czym właściwie jest kocie mruczando!
Dlaczego koty mruczą?
Jednak czy zawsze mruczenie jest oznaką szczęścia?
Niekoniecznie. Rzeczywiście, w większości przypadków tak jest, ale koty mruczą również kiedy chcą obniżyć u siebie poziom stresu, ukoić ból czy się po prostu uspokoić. Często ma to miejsce w czasie wizyty u weterynarza, gdy kot jest chory lub osłabiony.
Koty mogą też mruczeć, gdy nadeszła pora posiłku i są głodne. Kiedy pupil mruczy o jedzenie, łączy normalne mruczenie z miauczeniem.
Skąd się bierze mruczący dźwięk?
A jak to się dzieje, że kot wydaje ten przyjemny dźwięk? Naukowcy do dziś nie są zgodni co do tego, w jaki sposób koty wytwarzają ten charakterystyczny odgłos, wprawiając swoje ciało w wibracje, a jednocześnie nie powodując napięcia mięśni lub utraty oddechu. Również sam mechanizm mruczenia nie jest do końca wyjaśniony. Prawdopodobnie mruczenie jest wytwarzane za pomocą mięśni krtani.
Mruczeć zaczynają już małe kotki, około 3 tygodnia życia.Uczą się tego od swojej kociej mamy, która mruczy aby zasygnalizować kociętom, że jest obok i są bezpieczne. Kocie mruczenie może też mieć różne zabarwienie. Kot będzie mruczeć w inny sposób gdy jest chory, zestresowany, głodny a inaczej gdy jest zadowolony. Jednak czemu koty mruczą najczęściej?
Jest to ich sposób komunikacji z człowiekiem. Naukowcy zauważają, że koty między sobą rzadko stosują mruczenie, natomiast w stosunku do człowieka robią to bardzo często i chętnie.
Czy mruczenie pomaga kotom wyzdrowieć?
Eksperci uważają, że mruczenie pomaga kotom szybciej wyzdrowieć. Mruczenie o niskiej częstotliwości powoduje wibracje wewnątrz ciała, które mogą leczyć kości i rany, wspierać budowanie i naprawę ścięgien, ułatwiać oddychanie oraz zmniejszać ból i obrzęk. To może tłumaczyć, dlaczego koty są w stanie przetrwać wysokie upadki i mają mniej komplikacji po operacjach niż psy.
Bez względu na powód mruczenia kocich przyjaciół, dźwięk ten jest często wręcz uwielbiany przez miłośników kotów. Mruczenie jest kołysanką dla kotów, która uspokaja zarówno śpiewającego, jak i słuchacza.
Autor tekstu: Renata Wójcik
Autor zdjęcia: Kamila Elias
Jeśli nie jest Ci obojętny los bezdomnych kotów i psów w Polsce, dołącz do naszej akcji!
Zamów dowolną biżuterię z naszego sklepu, a 15 zł z każdego zamówienia przekażemy na jedzenie i opiekę medyczną dla zwierząt w schroniskach!
Zobacz również: