Schronisko dla zwierząt – jak zostać wolontariuszem?

jak zostać wolontariuszem w schronisku

Nie każde zwierzę może liczyć na kochającego opiekuna, ciepły dom i miskę z jedzeniem. Niestety bezdomnych zwierząt jest ogrom, a ich liczba wzrasta z roku na rok. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy decydują się nieść im pomoc. Schroniska dla zwierząt borykają się zwykle z niewystarczającymi środkami finansowymi i osobami do pomocy, liczba wolnych miejsc również jest ograniczona. Istotne będzie wobec tego zajmowanie się zwierzętami, szukaniem im nowego domu, pozyskiwanie pieniędzy na utrzymanie schroniska i zapewnienie zwierzętom optymalnych warunków do życia. Nieoceniona jest każda pomoc, dlatego warto zostać wolontariuszem i wesprzeć placówki przeznaczone dla bezdomnych zwierząt domowych.

Jak funkcjonuje schronisko dla zwierząt, co warto wiedzieć?

Schronisko dla zwierząt powstało w celu zapewnienia im schronienia, pożywienia i opieki. Służy ono do zaspokojenia podstawowych potrzeb bezdomnych zwierząt, które są bardzo zestresowane, wręcz przerażone. Wiele z nich wymaga leczenia, pomocy medycznej i behawioralnej. Nad ich zdrowiem psychofizycznym czuwają wykwalifikowani pracownicy, lekarze weterynarii i behawioryści. Schronisko zajmuje się też szukaniem nowych opiekunów dla przebywających w nich zwierząt i przeprowadzaniem procesu adopcyjnego. Edukuje w zakresie prawidłowego sprawowania opieki nad zwierzętami, kształtowania właściwych postaw wobec nich. Promuje również adopcję bezdomnych zwierząt i przyczynia się do ograniczenia wśród nich populacji (kastracja, sterylizacja). Schronisko współpracuje z różnymi organizacjami, które również działają na rzecz zwierząt.

Wolontariat – nieoceniona pomoc na wagę złota

Jest wiele sposobów na udzielenie pomocy bezdomnym zwierzętom. Można oczywiście wspierać schronisko finansowo, zaopatrywać je w produkty żywnościowe. Jeszcze inną formą pomocy jest wolontariat: zarówno klasyczny, jak i przez Internet. Nie zawsze możliwe jest pomaganie schronisku osobiście, ale można zrobić to na odległość. Wolontariusze wirtualni zajmują się między innymi wrzucaniem zdjęć nowo przybyłych zwierząt do schroniska, co wbrew pozorom jest sporym odciążeniem dla personelu, który po prostu nie ma na to zwykle czasu. Liczy się dosłownie każda formy pomocy, dlatego warto ją zaoferować. Dla osoby z zewnątrz będzie to mało angażujące zajęcie w wolnej chwili, a dla schroniska spore ułatwienie. Wolontariusze mogą też sami sfotografować zwierzęta i zająć się wstawieniem ich do Internetu. Zrobienie plakatów o zwierzętach znalezionych i przeznaczonych do adopcji także będzie świetną opcją. Warto rozwiesić je również w okolicy. Można wykorzystać social media, udostępniać wiadomości na Facebooku, docierając do tysięcy osób, wśród których może być przyszły opiekun zwierzęcia. Taka aktywna forma szukania nowych właścicieli dla schroniskowych zwierząt jest świetną opcją. Każde marzy przecież o nowym domu, byciu kochanym.

Personel schroniska dla zwierząt nie ma zwykle czasu na to, aby zajmować się każdym z nich, nawet jeśli bardzo by tego chciał. Jest wiele rzeczy do zrobienia, a nowych interwencji i zwierząt przybywa nieustannie. Wolontariusze są wobec tego zawsze mile widziani, wystarczy poświęcić trochę swojego czasu i energii, aby pomóc i sprawić odrobinę radości bezdomnych zwierzętom. Wzięcie chociaż części odpowiedzialności odciąży pracowników. Przy okazji można poznać wiele nowych osób, empatycznych, którym los zwierząt nie jest obojętny. Zwierzęta potrzebują uwagi i troski, tak samo jak ludzie. Wolontariat bardzo uwrażliwia, dlatego czas najwyższy zainteresować się tym tematem i rozejrzeć za najbliższym schroniskiem. Zakres obowiązków jest różny: można wychodzić ze zwierzętami na spacer, uczyć ich komend, porządkować boksy, myć miski, sortować rzeczy przyniesione przez inne osoby do schroniska. Wolontariusze pomagają przy przygotowywaniu materiałów, które mają służyć do zachęcenia do wpłacania datków na rzecz schroniska czy do adopcji zwierząt. Szukają nowych domów dla czworonogów, odwiedzając nawet różne miejsca w celu edukowania innych w zakresie losu schroniskowych zwierząt i możliwości niesienia im pomocy.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Wolontariuszem może zostać każda pełnoletnia osoba i to od zaraz. Jeśli jest empatyczna, lubi zwierzęta i nie ma przed nimi strachu ani żadnych uczuleń, to z pewnością będzie właściwą osobą. Istotne będzie to, aby zobowiązać się do regularnych wizyt w schronisku przez minimum rok czasu. Kolejnym wymogiem jest umiejętność pracy w grupie i radzenia sobie ze stresem, zaangażowanie, wytrwałość, odpowiedzialność, systematyczność. Od wolontariusza wymaga się także promowania zwierząt do adopcji, aktywnego poszukiwania im nowych opiekunów. Akcje promocyjne dotyczą też miejsc poza schroniskiem. Niektóre schroniska umożliwiają zostanie wolontariuszem szesnasto- czy nawet trzynastoletnim osobom, ale wymaga to oczywiście przedłożenia pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *