Jak widzą koty? – świat widziany oczami kota

Dowiedz się jakie kolory widzą koty.

Badaczom udało się „zobaczyć” świat kocimi oczami. Dzięki nim rozwiana została tajemnica, w jaki sposób kot widzi. 

Świat zwierząt i roślin jest niezwykły. Ludzie to istoty poszukujące prawdy. Badają więc świat fauny i flory pod każdym kątem. Wiemy już, jak widzi pszczoła, mucha, pies, wąż, a teraz możemy „spojrzeć” na świat przez oko kota.


1. Jak widzą koty otaczający je świat?

Oko kota zdumiewająco lepiej postrzega ruszające się przedmioty na dalszą odległość aniżeli oko człowieka. Widok jednak jest zamglony. Pomimo mniejszej wyrazistości obrazu nerwy oka kota błyskawicznie reagują na ruch. W ciemnościach zwierzę widzi wyłącznie wówczas, gdy dostanie się do jego źrenicy minimalna wiązka światła. W innym przypadku, tak samo jak człowiek, niczego nie jest w stanie dojrzeć. Niemniej o zmroku kot widzi zdecydowanie wyraźniej od człowieka.

2. Jakie kolory widzą koty – czy tylko czerń i biel?

Według autorki książki „Koty” A. Konarskiej-Szubskiej, powołującej się na przeprowadzone badania w XX wieku przez naukowców, kot rozróżnia 6 kolorów. To barwy:

  • niebieska,
  • fioletowa,
  • zielona,
  • żółta,
  • pomarańczowa,
  • czerwona.


Natomiast Nickolay Lamm (grafik i badacz) wykonał wizualizację postrzegania przez kota kolorów (prawdopodobnie na podstawie tych samych dostępnych badań naukowych). Z jego grafiki wynika, iż kot rzeczywiście rozróżnia wymienione wyżej barwy, jednak postrzega je inaczej. Na przykład kolor czerwony widzi jako żółty, fioletowy jako niebieski, a zieleń w odcieniach jasno ceglastych po bure.

3. Jak widzi kot ostrość przedmiotów?

Cecha wyrazistości postrzegania świata nie została wyostrzona u mruczków. Do niczego dobra ostrość wzroku nie jest kotu potrzebna. Jego oko bardziej skupia się na ruchu przedmiotów. Potrafi widzieć najmniejszy poruszający się szczegół. Gdy jest mocno zaaferowany lub skupiony bądź światło jest słabsze, źrenice rozszerzają się, a tęczówka okalająca źrenicę jest prawie niewidoczna. W widzeniu o zmroku pomaga kotu obecna w siatkówce oka błona odblaskowa.

4. Dlaczego kotu świecą oczy?

Świecenie oczu spowodowane jest wspomnianą błoną odblaskową (polaryzacyjną). W momencie skierowania światła w oczy kota odbijają one promień światła i „świecą”. Najlepiej to widać nocą. Błona polaryzacyjna zbudowana jest z guaniny. Element ten występuje zarówno u małych kotowatych (np. kot domowy, ryś) oraz u dużych kotowatych (puma, tygrys itp.), jak i innych drapieżników (np. wilk, pies, wąż).


5. Źrenica kota domowego i dużego drapieżnego jest odmienna

Porównując rodzinę kotów dużych i małych, da się dostrzec inną budowę ich źrenic. Małe kotowate mają źrenicę pionową, a duże kotowate, jak np. puma okrągłą. Zostało to wywołane inną potrzebą widzenia. Mały kot potrzebuje widzieć swoją ofiarę znajdującą się przed nim na ziemi. Stąd wykształciła mu się źrenica pionowa. Puma natomiast przygląda się swym ofiarom z góry, co lepiej widzi dzięki wykształconej okrągłej źrenicy.

6. Ile kot ma powiek i jaki ma to wpływ na jego widzenie?

Obydwie rodziny kotowatych (duże i małe) posiadają na każdym oku dwie powieki. Pierwsza zewnętrzna znajduje się nad i pod okiem i jest zakończona rzęsami. Podobnie jak to jest u ludzi. Powieka ta zamyka dostęp światła do źrenic i pozwala na sen. Mruganiem oczyszcza oko z pyłu, a rzęsy chronią przed większymi okruchami, piaskiem itp. Druga powieka mieści się pod pierwszą powieką bezpośrednio na źrenicy. To biała błonka, którą można dostrzec u zaspanego kota. Stanowi dodatkowy filtr czyszczący źrenicę oraz chroni oko przed wysuszeniem. Dzięki temu koty zachowują czyste spojrzenie.


7. Pole widzenia u kota – duże, czy małe?

Ogólne pole widzenia kota składa się z pola obuocznego szerokiego (140 stopni) i jednoocznego wąskiego (2 x 30 stopni = 60 stopni). Po dodaniu wszystkich wyników otrzymujemy ogólne pole widzenia kota jako 200 stopni. Dzięki temu kot może obserwować swoją ofiarę bez zbytniego ruszania głową. W ten sposób drapieżnik może zachować bezruch i uśpić czujność ofiary. Wzrok kota ma jednak pewną wadę, a mianowicie zwierzę nie widzi niczego bezpośrednio przed swym nosem.

8. Kiedy oczy kota mogą chorować?

Kot domowy prawidłowo karmiony powinien mieć bardzo dobry wzrok. Zdarza się jednak, iż pomimo najlepiej skomponowanej karmy mruczek cierpi na różne dolegliwości związane z narządem wzroku. Przyczyną może być osłabiona odporność. Dopada ona kota, gdy dzieje się w jego życiu coś bardzo stresującego. Może to być przeprowadzka, zmiana właściciela, długie pozostawanie w samotności, pojawienie się nowego członka rodziny (np. dziecko, nowy partner właściciela kota lub inne zwierzę). Wystąpić mogą wówczas u pupila choroby bakteryjne i wirusowe oczu, które wymagają leczenia.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *